Duzy baner strona glowna 3

Muzeum Sztuki Nowoczesnej - koncepcja


Biuro architektoniczne Szaroszyk & Rycerski

Prezentacja pracy konkursowej (II nagroda)

Prezentujemy projekt laureata II nagrody w konkursie na opracowanie koncepcji architektonicznej Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie - biuro architektoniczne Szaroszyk & Rycerski Architekci Sp. z o.o. Dla nas istotne jest również to, że praca została wykonana w ArchiCADzie.

 

Międzynarodowy konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie ogłoszono 27 lipca 2006.
Projekty nadesłało 109 pracowni architektonicznych.
Konkurs został rozstrzygnięty 18 lutego 2007.

 

Muzeum Sztuki Nowoczesnej będzie częścią nowego centrum Warszawy powstającego wokół budynku Pałacu Kultury i Nauki.
Zaplanowane zostało w miejscu symbolicznym, zniszczonym, jak większość miasta, w czasie II wojny światowej, po wojnie zdominowanym przez gigantyczny, górujący nad miastem Pałac Kultury i Nauki. Budynek ten, będący darem od Związku Radzieckiego, demonstrował włączenie Polski do bloku krajów sowieckich.
Plac Defilad rozciągający się przed Pałacem Kultury i Nauki, zaplanowany jako przestrzeń dla wieców i demonstracji popierających ówczesną władzę, po 1989 r. został spontanicznie przekształcony w olbrzymie targowisko i parking.

Teraz, zgodnie z planami utworzenia nowego centrum Warszawy, Plac Defilad zostanie przekształcony w Agorę, miejsce pozytywne, przyjazne mieszkańcom, a dzięki budynkowi Muzeum Sztuki Nowoczesnej w miejsce integrujące społeczeństwo Warszawy wokół dialogu i wydarzeń kulturalnych najwyższej rangi.
Budynek Muzeum usytuowany będzie między Parkiem Świętokrzyskim a nowym placem miejskim. Otwarty na przestrzeń publiczną miasta, będzie połączeniem strefy kultury ze strefą wypoczynku oraz komunikacji i handlu.